Dnes je úterý 07.07.2020 svátek má Bohuslava
Mapa webu Tisk stránky

Akce muzejního spolku

 
Pravidelný provoz muzea
středa a neděle 15 - 17 hodin
květen - září
 

  • samozřejmostí jsou pro nás nedělní  posezení našich spoluobčanů, na které se velice těšíme
  • velikonoční řemeslná výstava s vynášením Moreny - duben
  • setkání rodáků a jubilantů - červen
  • v srpnu jezdíme na zájezd - 
  • tradičně již připravujeme  Košt burčáku - září
  • Vánoční jarmark s betlémem - prosinec

Sečení louky Muzejní spolek má okolo muzea práci po celý rok. Všechny exponáty se musí znovu a znovu natírat proti červotoči, textílie udržovat v čistotě a bez molů.
Po práci se dovedeme a máme čas i pobavit, jako například jsme uskutečnili druhý ročník sečení louky. Vlastně loučky a nakonec je potřeba si odpočinout a posilnit  a tím utužit kolektiv. Na fotce chybí sekáči, ale ti si ještě odskočili do Kudlovic do vinných sklepů na chvilku. Zvládli obojí.
V prázdniny se chystáme na projížďku lodí po Baťově kanálu.

V zahradě mateřské školky Abychom zpestřili nedělní muzejní besedování, pozvali jsme všechny nejdříve na prohlídku nové přírodní zahrady v mateřské školce. Tam se podívají jen rodiče nejmenších dětí, které školku navštěvují. A proč by nemohli vidět co je nového i ostatní?
Určitě jsme udělali dobře, protože přišlo na čtyři desítky občanů. Všem se zahrada líbila a ocenili práci našich zastupitelů, hlavně pana starosty Aleše Richtra, který je zahradou provedl. Ti starší si dokonce zavzpomínali na své dětství a jak se ty dnešní děti mají dobře.

Oltář při Božím TělePři Božím Těle stávaly po vesnici čtyři oltáře - na každou světovou stranu. Jeden u čp. 15 /Bazalovi/, druhý u čp. 136 /Býčkovi/, třetí u čp. 71 /Černíkovi/ a u sochy sv. Jana Nepomuckého. Muzeum získalo darem nejdříve Pražské Jezulátko, které jsme nechali odborně opravit restaurátorkou paní Ludmilou Štefánkovou. Také krásnou dvoumetrovou barevnou výšivku, baldachýn a svícny nám občané věnovali. A před první letošní akcí jsme návštěvníky překvapili novým exponátem - oltářem.
Návštěvníci naši práci chválí a hlavně citlivý přístup k dědictví rodičů a prarodičů.

 

Vynášení Moreny V muzeu se také snažíme oživovat  zvyklosti z minulosti a vytvářet tak novodobé tradice. Takovou tradicí se v poslední době stal velikonoční jarmark a vynášení zimy. Samotný starý zvyk „vynášení Smrti“ se váže k páté neděli postní – „Smrtné“. Figura zhotovená ze slámy na dřevěné tyči, režné košile a sukně, s pomalovaným obličejem a vejci místo korálů, kterou nám každý rok ustrojí  Táňa Smětáková, je nesena dětmi ven z vesnice a vhozena do vody. Když nefouká vítr, tak se nám ji podaří i zapálit. Pro děti je to jedna z prvních společných procházek na jaře. Po cestě pokřikují různé rýmy, aby jim cesta pěkně uběhla. Na zpáteční cestě nesou „létečko“.  Je to zdobený živý stromek opentlený mašličkami, který symbolizuje život a jaro. V minulosti se přinášení „létečka“ tradovalo na šestou neděli postní  „Květnou“. Za chození po koledě s „létečkem“ děti dostávaly vejce, slaninu, omastek, mouku. Dnes se po pochůzce děti přijdou ohřát do muzea a čeká na ně nějaká dobrota.
Letos na ně čekala také velikonoční dílnička. Kromě toho, mohly nejen děti, ale všichni návštěvníci nabrat inspiraci k velikonoční výzdobě u rukodělců, kteří předváděli a vystavovali svá dílka. Iniciátorem vynášení zimy a přinášení jara byl i v letošním roce dětský folklorní soubor Marenka. Věřím, že jste v muzeu strávili hezké nedělní odpoledne.

http://video.aktualne.cz/naucte-se-plest-pomlazku-z-8-prutu/r~7f6032aad97911e4a788002590604f2e/


Mužský sbor z Kudlovic Prostranství před muzeem se zaplnilo prodejními stánky, uprostřed v ohradě pobíhala zvířátka a vánoční jarmark mohl začít. Návštěvníci si mohli nakoupit drobné vánoční dárečky v podobě perníčků, šperků, figurek z kukuřičného šustí, vánoční svíčky, med nebo vánoční aranžmá. Nechyběl tradiční vánoční punč s rumem, pro děti samozřejmě bez rumu nebo svařené víno. V kulturním programu vystoupil dětský folklorní soubor Marenka, děti z mateřské školky, žáci základní školy a tentokrát jsme si povali také mužský sbor z Kudlovic. Ve sboru jsou i místní zpěváci a bylo nádherné je slyšet koledovat také před betlémem. Určitě letošní vánoční jarmark se všem líbil.

Muzejnice s Janem Kanyzou 25. října byla pietní vzpomínka na akademického malíře Antonína Sládka, následně odhalení pamětní desky na jeho rodném domě a výstava Krajiny mého dětství a portréty. Záštitu převzal jak starosta obce, tak také herec Jan Kanyza, který má své předky v Huštěnovicích. Jeho prapra předek před tři sta lety byl huštěnovský pekař.
Při této příležitosti navštívil také naše muzeum. S ním si prohlédla naši expozici i manželka Sládkova, paní Daneilly Mokeddes, která přijela z Paříže.

Večerníček v muzeu Muzejní spolek nezapomíná ani na děti. Připravili jsme pro ně Večerníček.
Po skončení lampionového průvodu děti se svými rodiči přišli do muzea, kde nejdříve dostali teplý čas a buchtičky a potom jsme jim, na muzejní promítačce staré asi padesát let, promítali pohádky. Bylo to zase něco jiného, než když se dívají na televizní pohádky.

Poslední letošní posezení v muzeu bylo s PhDr. Ludmilou Tarcalovou, která nás seznámila s kroji, jeho nošení, co se ke kroji nehodí, jak kroj ošetřovat. Odpovídala na mnoho otázek, hlavně z řad mladých maminek. Jejich návštěva nás obzvláště potěšila. Součástí její přednášky byla také videoprojekce o slováckém kroji.Potom huštěnovjanka Dana Vaverková předvedla a také učila zájemkyně uvázat turecký šátek, tzv. turčák. Některým se to i dařilo.
Na toto besedování jsme využili největší muzejní místnost, kde máme umístěný největší muzejní exponát, a to je košinový vůz.

Starosta nevynechá téměř žádnou besedu se spoluobčany Nedělní besedování starších spoluobčanů v muzeu je už tradicí a pravidelností. Ale také mladší si už našli cestu do muzea, kde je vždycky všechny srdečně vítáme a děkujeme za jejich podporu.
Starosta Aleš Richtr ve svém volném čase si vždycky našel chvilku, kdy mezi občany zavítal, popovídal si. Škoda, že někteří zastupitelé, aniž by s někým s muzejního spolku mluvili, to vidí jinak. Škoda, že nepřijdou a nevidí spokojené huštěnovjáky.

Vystoupení DFS Marenka před muzeem V sobotu 20. září před muzeem se  ochutnával čerstvý jablečný mošt a burčák, kterého se spotřebovalo 190 litrů. Pro děti byl skákací hrad, živá zvířátka, projížďka na koni, kluci obdivovali zemědělskou techniku nebo auto Opel z roku 1935. V interiéru muzea byla výstava obrazů Jindřicha Petruchy, kde zároveň probíhala soutěž o nejlepší regionální chleba a klobásu. Návštěvníci prvenství dali  klobáse  řeznictví Kusák.  Z pekařských výrobků  první místo bylo uděleno pekárně Bachan. Zábavou pro všechny byla soutěž o nejlepší dojičku nebo dojiče. První místo získala z žen Lada Kaštovská, třetí Alena Mlýnková, z mužů vyhrál Petr Gajdošík, na třetím místě byl Antonín Šima, všichni z Huštěnovic. Nejmladší ze 44  soutěžících byly tři roky, nejstarší byla 73letá paní Ludmila Číhalová.   Nechyběl ani výborný guláš, který kuchař vařil před očima návštěvníků.
Letošní 3. ročník koštu burčáku a moštování se uskutečnil  pod záštitou ing. Mariana Jurečky, ministra zemědělství. Poděkování patří sponzorům: Pekařství Masařík, Varmužova pekárna, Pekárna u Jahodů, Pekárna Bachan, Řeznictví Kusák, Řeznictví VOMA, Inpost, Řeznictví Soško, Moreau Angri, Fyto Králík a Sukov.
Nemůžeme zapomenout poděkovat také žákům základní školy, dětem z mateřské školy a folklornímu souboru Marenka za jejich vystoupení v kulturním programu a folkové skupině Děvčice, která v našem venkovském muzeu hrála už potřetí. Návštěvnost letošního ročníku předčila naše očekávání. Všichni organizátoři obdrželi trička s logem moštování.  Organizovala Obec, Muzejní spolek a Zahrádkáři

účastníci zájezdu Zájezd do Horní Lidče a Rožnova pod Radhoštěm - Poslední srpnovou sobotu si huštěnovjáci  vyjeli na zájezd a termín byl vybraný velice dobře. Počasí bylo nádherné, program celého dne bohatý a pohodový. První zastávka byla v Horní Lidči, kde jsme si prohlédli betlém s 230 dřevěnými figurkami, z toho 75 je pohyblivých a více než sto staveb, například Velehrad, Buchlov. Prohlídka byla doplněna videonahrávkou s valašskými obyčeji a tradicemi. Druhá zastávka byla ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, kde tento den v Dřevěném městečku byl program s názvem Myslivosti zdar. Celé odpoledne uváděl v amfiteátru Jožka Šmukař a   cimbálová muzika hrála kromě mysliveckých písniček na přání  Na tú svatú Katerinu a mnohé další.
Na Paloučku uprostřed Dřevěného městečka byl program další, jako pasování nových myslivců a lovců, lovecká hudba, myslivecké fanfáry, ukázka vábení zvěře, přehlídka dravců, ale také defilé loveckých psů všech plemen. Někteří stihli ještě Svatohubertskou troubenou a zpívanou mši v kostelíku.
Když jsme hlásili panu řidiči Josefu Dubovskému odjezd o půl šesté, podotkl, že tak dlouho tam ještě nikdo nebyl. Ale my jsme sotva všechno stihli. A mohli jsme přijet ještě daleko později. Potkali jsme se tam s paní Hajnou s manželem, která nás všechny zvala ještě k nim do Vidče na valašskou slivovici /letošní pozvaná rodačka/.  Vzkazuje do Huštěnovic všem srdečný pozdrav. Byl to opravdu pohodově strávený víkend.

Srpnová beseda v muzeu Příjemné neděle
Jen v málo obcích dávají takovou možnost k častým setkáním seniorů, jako u nás v Huštěnovicích. Proto bych chtěla poděkovat členům Muzejního spolku a panu starostovi Aleši Richtrovi, že pro nás dříve narozené jednou měsíčně pořádají posezení v místním muzeu. Vždy se jedná o příjemné posezení se sousedy a spoluobčany, ať už s programem nebo bez, ale pokaždé s dobrým pohoštěním. Také se nám velmi líbil letošní zájezd do Horní Lidče a Rožnova pod Radhoštěm a už teď se těšíme, kam zavítáme příští rok. Kdo jste ještě na těchto příjemných nedělních besedách v muzeu nebyli, určitě příště přijďte mezi nás.
Jménem seniorů poděkovala paní Josefa Borovičková

Nedělní besedování V neděli 13. července byla další beseda v muzeu. Kolem patnácté hodiny se začalo muzeum zaplňovat a jsme rády, že to není besedování už jen pro seniory, ale nachází si cestu i mladší. Tentokrát za námi zavítala také naše známá sběratelka kočárků a panenek z Otrokovic, paní Václavínková. Jistě si všichni vzpomněli na krásnou a velikou výstavu, která se konala loni ve velkém sále kulturního domu.
Naše muzeum se neustále rozrůstá o další exponáty, tak jsme řešili všichni společně jak citlivě přeorganizovat uspořádání exponátů. Na příští besedě už bude vše upravené.
Na programu byla rovněž příprava zájezdu do Horní Lidče a Rožnova. A hned půlka autobusu je obsazena.

rodopisci Ve čtvrtek 26. června si dali dostaveníčko v našem muzeu rodopisci z Uherskéhradišťska a někteří také ze Zlínska. Je to bezvadné seskupení lidí, kteří bádají o svých rodech. Není to zábava na jeden rok, ale několik let. Schází se každý měsíc a tentokrát byli na "výjezdním zasedání" v Huštěnovicích. Minulý měsíc v historickém domku v Topolné nebo v Pivovaru Malenovice.
Přivítala se s nimi Alena Bazalová, která patří mezi rodopisce a s muzeem, historií obce je seznámila místostarostka Petra Valentová. Děvčata z muzejního spolku se postaraly o občerstvení.
Ale na programu nebyla jen prohlídka muzea, také se řešily rodopisecké záležitosti, jako je například čtení matričních zápisů psaných kurentem nebo švabachem.

Setkání rodáků a jubilantů V sobotu 21. června 2014 ve velmi příjemné, vzpomínáním protknuté atmosféře se sešli rodáci a jubilanti ročníků 1924, 1929, 1934, 1939, 1944, 1949 a 1954. Nejprve je přivítal starosta v sále kulturního domu, kde je svým vystoupením potěšili žáci základní školy a děti z mateřské školky. Vystoupení těch nejmenších je vždy dojemné.
Poté si v doprovodu starosty prohlédli obecní úřad, knihovnu, kostel sv. Anny, školu a nakonec jsme je přivítali u muzea. Tam na ně už čekala Boršická čtyřka, která vyhrávala k poslechu i tanci. Komu už neslouži nožky, ale i těm mladším, byla dopřána projížďka obcí v koňském kočáře. Mnozí toto rádi využili.
Byl to už třetí ročník setkání rodáků. Zastupitelům, starostovi,  ale hlavně muzejnímu spolku, byla poděkováním spokojenost návštěvníků.

Mgr. Daně Vláškové předal starosti kytici květů Za kmeny Etiopie byl název výstavy fotografií naší rodačky Mgr. Dany Vláškové, roz. Kovarčíkové. Vernisáž výstavy proběhla v nových prostorách muzea, o které se naše muzeum v letošním roce rozrostlo. Výstavu zahájil starosta Aleš Richtr a vystoupily v krátkém programu děti z folklorního souboru Marenka. O výstavu byl velký zájem, přišli i žáci ze školy nebo děti z mateřské školky podívat se na černoušky.
V nové místnosti máme zatím poslední a největší exponát, což je košatinový vůz. Ten věnovala ještě za života paní Vladislava Varmužová. Vůz byl před restaurováním rozebrán, očištěn, aby mohl při výstavě být už vystavený.

Sbírka kraslic Evy Temelové Před Velikonoční výstavou muzejnímu spolku věnovala paní Eva Temelová sbírku kraslic, která bude celoročně vystavena v muzeu. Návštěvníci si mohou prohlédnout kraslice slámové nebo z jezerní sítiny, které jsou dílem paní Temelové, ale také škrabané, batikované, zelové, voskové, drátkované, paličkované, háčkované, dřevěné nebo keramické. Kraslice jsou hlavně z našeho Slovácka, ale také z Nového Zélandu, Rakouska, Gruzie, Bulharska, Polska, Slovenska, Maďarska.
Paní Evě moc děkujeme, že se naše muzeum může chlubit něčím, co všude nenajdete.

Den matek v muzeu První letošní besedování v muzeu bylo u příležitosti Dne matek.
Bohužel byla oslava bez kulturního vystoupení, protože mezi dětmi z folklorního souboru Marenka se šíří neštovice. Při kávičce, vínečku a cukroví jsme si všichni popovídali, pobesedovali a hlavně plánovali další aktivity v muzeu. Popřát přišel také starosta obce Aleš Richtr.

skupina tanečníků Doliny Ještě než začala letošní cyklistická sezóna, naše muzeum navštívila skupinka bývalých tanečníků souboru Dolina, při jedné ze svých túr.

26. dubna to byl celý peloton cyklistů při otevírání cyklostezek s názvem Na kole vinohrady. Na trase dlouhé asi 35 km se účastníci podívali do muzea a pokoštovali víno a další dobroty.

Velikonoce v muzeu První akcí v roce 2014 byly Velikonoce v muzeu a vynášení Moreny. Ve 14 hodin průvod krojovaných dětí, jejich rodičů a dalších občanů vykročil k Baťovu kanálu s Morenou. Ta byla zapálena a vhozena po proudu vody. Zpět přinesly děti do muzea létečko, které předaly starostovi obce Aleši Richtrovi.
To už v muzeu krasličářky předváděly různé techniky zdobení kraslic, drátkované kraslice, k prodeji byly výrobky ze šustí, mydélka,  košíkářské výrobky a další velikonoční drobnosti.
Byla vystavena sbírka kraslic paní Evy Temelové, která ji věnovala muzeu. Tak mohli návštěvníci vidět kraslice ze Slovácka, Čech, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Gruzie, ale také z Nového Zélandu. O výstavu byl velký zájem.

jarmark 2013 Vánoční řemeslný jarmark, betlém, živá zvířátka, vystoupení dětského folklórního souboru Marenka s tanečníky souboru Cifra, koledování místní scholy - to všechno navodilo vánoční atmosféru těm, kteří se sešli v muzeu na konci roku 2013. Nechyběl samozřejmě na zahřátí punč pro děti a svařák pro dospělé. Kromě výrobků z kukuřičného šustí nebo pedigu, návštěvníci mohli vidět předení na kolovrátku a práci sedláře, vánoční aranžmá, svíčky, ale také sladkosti pro děti.   Marenka    


 

slovácký krúžek V sobotu 19. října měly setkání Slovácké krúžky Praha, Brno a Bratislava. Kromě Uherského Hradiště a Velehradu navštívily také Huštěnovice. Starostou pražského krúžku je náš rodák Mirek Říha, který se rád vrací do rodné obce. A při této příležitosti účastníci setkání navštívili také naše muzeum. Muzeem se nesly slovácké písničky, nechyběla ani slovácká slivovice. Opět máme mnoho povzbuzujících zápisů v kronice muzea, což nás nabíjí a velice těší. 

Zpravodaj Slováckého krúžku Praha - Vědomosť, únor 2014

Setkání Slováckých krúžků z Prahy, Brna a Bratislavy vyvrcholilo v Huštěnovicích a je nám ctí, že se muzejníkům dostalo tak milé poděkování od Mirka Říhy ve zpravodaji Vědomosť č. 49, který vydává Slovácký krúžek Praha.

Poděkování patřilo rovněž děvčatům, která byla v bufetu v sále kulturního domu.

uzavírání cyklostezek Jednou z předposlední akcí v letošním roce bylo otevření muzea pro účastníky uzavírání cyklostezek při Baťově kanálu, kterou organizuje MIC Uh. Hradiště. Přes Huštěnovice vede trasa "Za Moravú" a její délka je kolem 35 km. Zastavili se cyklisté, kteří jezdí pravidelně, ale také noví. Výlet na kole k nám si udělala též pracovnice muzea ve Volyni a dokonce nechtěla věřit, že nás nikdo odborně nevede. Taková slova nás vždycky potěší a víme, že naše práce není zbytečná. Dostáváme od návštěvníků srdečná uznání také za konané akce, ikdyž občas jen pro menší počet lidí. Bez podpory  obecního úřadu by se mnoho nezvládlo, protože akce nejsou výdělečné.
Místo pozdravu od jednoho účastníka jsme od dveří slyšely: jé, tady to voní vanilkou. Pro všechny děvčata něco upečou a na degustaci je připraveno několik vzorků vína.

dtovteice-1.jpg Třetí ročník koštu burčáku a zároveň ukázka moštování ovoce předčila naše očekávání. Protože celý týden lilo jako z konve, ještě v den konání. Ale ve dvě hodiny jsme začali s koštováním už bez deště. Pro všechny případy jsme burčák koštovali v muzeu, vyhrávala folková kapela Děvčice a bylo hodně veselo. Kapela se pyšní několikerým vítězstvím v oblastním kole Porty.
Společným úsilím se zahrádkáři, ale hlavně bez deště, proběhla ukázka moštování jablek. Slaďoučkého moku vyteklo přes sto litrů a nejen dětem velice chutnal.
Milými hosty byli manželé Komárkovi. Paní Eva se prezentovala svými dřevěnými šperky, pan Komárek zase nabídl přítomným didaktické pomůcky pro děti. Komárkovi jsou držiteli ocenění Hračka roku. 

Degustace vín ve Valticích V sobotu podvečer 31. srpna jsme se vrátili dobře naladěni a spokojeni ze zájezdu do Lednice a sklípku ve Valticích. Společně jsme si prohlédli zámek Lednice, někteří zvládli pěší túru až na Minaret, někteří si dopřáli procházku zámeckým parkem, kde zrovna probíhaly slavnosti vína. Někdo se zaposlouchal do tónů cimbálové muziky, druzí zase viděli vystoupení folklorních souborů.
Odpoledne jsme navštívili vinný sklep U Kaziků ve Valticích. Tam na nás čekalo milé přivítání s odborným výkladem a degustací dvanácti vzorků vín. Velice chutné občerstvení jsme měli připraveno a příjemná pohoda panovala až do večerních hodin. S poděkováním za milé přijetí jsme se spokojeni všichni vrátili domů.
Ze strany "výletníků" jsme slyšeli poděkování za pěkný a výborně zorganizovaný výlet.

dscn4821.jpg Přestože panují velká vedra, nedělní muzejní odpoledne 11. srpna si naši spoluobčané nenechaly ujít. Kromě pohoštění, které jim připravily členky muzejního spolku, přinesl starosta  "výslužku" z křtin jeho dcerky Dianky.
Moc nás těší, že se v muzeu všichni cítí jako doma. A o to nám jde. Aby si povykládali, zavzpomínali.
Tentokrát jsme také ještě dolaďovali společný výlet do Lednice.

V úterý 9. července jsme byli poctěni návštěvou delegace muzejních pracovníků z Norska. Celý měsíc je hostilo Slovácké muzeum Uh. Hradiště a nesmírně si vážíme toho, že naše muzeum bylo zahrnuto do jejich pracovní náplně. Naše expozice se jim líbila, hodnotili ji jako velký dar pro huštěnovické občany a celou obec. Obdivovali přes sto let staré odvedenecké a svatební voničky, ručně malované nádobí a náš kroj.
Jako překladatelka nám pomohla Helena Štolhoferová a u kotle na vaření trnek, jak se u nás říká povidlům, nastala  úsměvná situace. Protože ví, že v našem kraji trnky dáváme spíš na slivovici.

Neděle 7. července byla v muzeu další Beseda seniorů, tentokrát s překvapením. Přišla mezi nás naše spoluobčanka paní Markéta Mišáková se svými šesti jezevčíky, kteří umí léčit. Canisterapií se zabývá  dvanáct let a s pejsky chodí mezi handicapované občany, do domovů důchodců, škol a školek. Paní Markéta nebydlí v Huštěnovicích dlouho. Občané ani netušili, že je mezi námi  někdo, kdo dokáže při svém zaměstnání ještě zvládnout tak velice náročného koníčka jako je canisterapie. Jezevčíci dokážou klienta uvést do naprosté pohody a klidu. Kromě zkoušek z canisterapie zvládla paní Mišáková s nimi také lovecké zkoušky.

Další a velice vydařenou akcí bylo 22. června Setkání rodáků a jubilantů ročníků s trojkou a osmičkou v datu narození na konci.Letos se sešlo sice pouze čtyřicet jubilantů, ale všichni byli spokojení. Nejdříve je přijal starosta Aleš Richtr ve velkém sále KD. Po přípitku si společně prohlédli obecní úřad, kde ještě probíhala výstava Střípky jednoho školního roku a knihovnu. Kostel sv. Anny jim představila místostarostka Petra Valentová, následovala prohlídka základní a mateřské školy. Zaznělo i to, že naše školka se může rovnat těm ve městech.
Nakonec muzeum představila Alena Bazalová a tam už pokračovala další zábava při Boršické čtverce až do večerních hodin. Před muzeem se jim v kulturním vystoupení představil místní dětský folklorní soubor Marenka, děti z mateřské školky a žáci základní školy. Kdo chtěl vidět obec jak vypadá dnes, mohl se projet v kočáře taženém koňmi.

Ještě jsme nestihli si odpočinout  a druhý den po setkání jubilantů jsme vítali Poutníky z Hostýna na Velehrad. Tentokrát dorazilo devět tatínků a asi dvacet dětí, kteří svou poutní cestu začali v Bystřici pod Hostýnem a tři dny jim trvala cesta na Velehrad. Po prohlídce muzea a malém odpočinku pokračovali do huštěnovického kostela sv. Anny a v kulturním domě od farníků dostali oběd. Někteří tuto poutní cestu absolvovali také v loňském roce a dokonce postřehli naše letošní úpravy a rozšíření  muzea. Chválili nám příjemné prostředí muzea a naši ochotu kdykoliv umožnit prohlídku.

První červnová neděle v muzeu patřila našim seniorům.  Hned na přivítanou musela přijít na řadu štamprlička slivovice. Bohužel, nepodařilo se nám nastartovat topení a počasí je stále chladnější. Přesto na náladě všech to nebylo vůbec znát.
Plánování našeho zájezdu už bylo při kafíčku a výborném zákusku. Na výlet pojedeme začátkem září, ale padlo více návrhů, které musíme ještě vyřešit. Ale závěr bude ve vinném sklípku. 

V neděli 12. května byla vernisáží otevřena také výstava autogramů slavných osobností. Vystavoval své poklady sběratel pan Jiří Foltýn z Jalubí. Ve své sbírce má přes čtyři tisíce podpisů státníků, panovníků, kosmonautů, zpěváků, výtvarníků, sportovců a osob vynikajících v některém z oborů lidské činnosti.
V našem muzeu vystavoval autogramy osobností ze  Slovácka.

Poprvé 12. května v letošním roce jsme se sešli s našimi seniory při besedování v muzeu. Už se těšily na setkání nejen členky Muzejního spolku, ale také naši milí spoluobčané. A protože zrovna byl Den matek, tak jsme kromě kávičky podávali také vínečko a Liduška Machová upekla vynikající čokoládové a ananasové řezy.  Na stole nechyběly ani huštěnovské vdolečky.
Při těchto setkáních všichni zapomínáme na starosti a bavíme se jen o těch pěkných věcech. Zamozřejmě  se vzpomíná. Jinak to ani v muzeu nejde.  

 

Předposlední dubnovou sobotu již tradičně organizuje Agentura Baťů kanál Otevírání cyklostezek a poslední dubnovou sobotu Městské informační centrum Uh. Hradiště Otevírání vinařských stezek. Již druhým rokem je zastávka také v našem muzeu. Mezi účastníky cyklotrasy byl letos např. starosta Uh. Hradiště, Kostelan nad Moravou, Uherského Ostrohu nebo bývalý hejtman ZK Libor Lukáš. Členky Muzejního spolku připravily občerstvení - něco k zakousnutí, ale samozřejmě ochutnávku vín.
Dostali jsme  poděkování od vedoucí MIC za pěkné přivítání cyklistů, kteří si naší pohostinnosti velice váží. Na podzim tyto cyklotrasy jsou znovu, ale jako ukončení sezóny.

V neděli 17. března jsme měli v muzeu první letošní akci - velikonoční rukodělné předvádění. Kraslice jsou samozřejmostí, ale tentokrát to byly  drátkované kraslice paní Vajďákové z Vizovic, velikonoční aranžmá paní Šuranské z Babic, háčkované slepičky, kuřátka a další drobnůstky paní Trávníčkové z Traplic. Tentokrát přijel také řezbář pan Hutěčka z Želechovic, se kterým si děti vyřezávaly zvířátka a různé tvary z překližky. Paní Hutěčková nabízela zase  dřevěné mini pokojíčky, kolébečky, zvířátka.
Výstavu zahájil dětský folklorní soubor Marenka. Poprvé se vynášela Morena ze vsi, která byla zaplálená a utopená v kanále a  zpět děti  přinesly létečko do muzea, kde jsme pro ně měli přichystanou čokoládovou fontánu, horký čaj a velikonoční pečivo. Nedělní odpoledne se vydařilo, přestože byla veliká zima a na jaro to zatím nevypadá.

Kočárky a hračky zaplnily náš kulturní dům. Slavnostní zahájení výstavy historických kočárků z let 1890 až 2000 zahájil starosta Aleš Richtr, o kulturní vystoupení se postarala vnoučat sběratelky paní Marie Václavínkové z Otrokovic. Také se poprvé na veřejnosti představila místní schola, pod vedením paní Staňky Vaňkové. Návštěvníků přišlo hned první den spousta. A měli se na co dívat a vzpomínat na své dětství.
Místostarosta Petra Valentová přišla s nápadem, připravit nějaký doprovodný program během týdne. A ve čtvrtek se začal sál kulturního domu zaplňovat návštěvníky a  školními dětmi. A kdože nás to navštívil? Handicapované děti ze Základní a mateřské školy speciální z Uh. Hradiště, které dokázaly, že když se chce, tak se zvládne i nemožné. Korojované malé tanečníky a tanečnice doprovázela cimbálová muzika studentů SŠPHZ z Uh. Hradiště a moc jim to slušelo. Všichni přítomní viděli také ukázku muzikoterapie. Bubny se rozezněly celým sálem a tady jim přišli na pomoc žáci z huštěnovské základní školy. A bylo veselo. To jsme ovšem netušili, co přijde na závěr. Rozevřela se opona a byli jsme na horách. Za tónů písničky Sladké mámení, chvíle závratí, ..... v obecenstvu ukápla i slzička nejen radosti, ale i dojetí. V tento den zavítali na výstavu také klienti Denního centra sv. Ludmily Charity v Uh. Hradišti. Finanční výtěžek z dobrovolného vstupného byl předán dětem do jejich školičky.
Výstava trvala dva týdny, o návštěvníky nebyla nouze. Zavítali k nám například až z Olomouce, krátký videozáznam natáčela Televize Slovácko a TV NOE. Výstava skončila s pocitem radosti, že jsme mohli připravit krásné chvilky pro mnoho z nás.    video

 
Na stříbrnou neděli úderem druhé hodiny odpolední děti z folklorního souboru Marenka za doprovodu cimbálové muziky zahájily svým vystoupením huštěnovický jarmark. Pozadu nezůstaly pěkným vánočním vinšováním děti z mateřinky a ze základní školy. Poprvé na veřejnosti se představila místní schola koledováním u betlému s živými zvířátky. Zážitek to byl velice emotivní, vystoupení všech umocnilo čas vánoční. Občané Huštěnovic i přespolní nechali své starosti doma a před muzeem panovala jen sváteční atmosféra, provoněná vánočním cukrovím, perníkem punčem a svařákem. Letošní druhý ročník byl oproti prvnímu bohatší jak o řemeslníky, tak také o stánkaře. Nejen místní šikovná "děvčata" nabízela vánoční ozdoby, svíčky, andělíčky, zvonečky, keramiku. Také v prostorách muzea byly k vidění a prodeji výrobky ze šustí, háčkované a paličkované betlémy, dřevěné hračky a šperky, výrobky drátěné nebo z pedigu. Betlém s postavami svaté rodiny v životní velikosti je od muzea přemístěn až do Tří králů před kostel sv. Anny.

Členky muzejního spolku připravily po dvě páteční odpoledne vánoční tvoření v knihovně. 16 listopadu jsme s dětmi malovaly  hrníčky, které budeme prodávat na vánočním jarmarku na svařák nebo punč. 23. listopadu děti vykrajovaly, pekly a zdobily medový perníkový betlém, který také bude vystavený na jarmarku před muzeem. Navodili jsme si všichni tak pěknou vánoční pohodu, dětem  příjemně strávený čas se líbil a také jejich maminkám.
 A proč v knihovně? Protože v našem muzeu v zimních měsících netopíme, jen při větších akcích.

Muzeum bylo otevřeno samozřejmě také v sobotu 17. listopadu od 14 hodin, kdy se u nás konaly Kateřinské hody s právem. Expozici vidělo letos hodně návštěvníků, vždyť také hodový průvod byl hojný. Krásné a milé  zápisy v knize hostů nám stále dokazují, že naše práce není zbytečná. Přestože počasí krojované chase přálo, někteří se přišli do muzea na chviličku ohřát.V sobotu 13. října jsme vyjížděli v devět hodin na první náš zájezd. Byl pořádaný společně s obecním úřadem. První zastávkou bylo Muzeum Kobylí, které nás mile překvapilo spoustou krásných krojů, který nám podrobně představila Mgr. Vaněčková a expozici starého bydlení zase paní Kaňová. Ta nás potom ochotně doprovázela celé odpoledne po vinných sklepech v Bořeticích, Vrbici a Kraví hoře. V plánu bylo ještě ZOO v Hodoníně, ale to už jsme časově  nezvládali a necháváme tuto trasu na příště.  Všichni byli jak muzeem, tak také návštěvou sklepů a hlavně ochutnávkou vín, velice spokojeni. Prožili jsme všichni společně příjemnou sobotu, za krásného slunečného počasí.

6. října při uzavírání cyklostezek navštívila asi padesátka cyklistů naše muzeum. Podle podpisů v muzejní kronice byli z celé republiky a nešetřili chválou. Přichystali jsme pro ně  menší občerstvení - víno, sýrové jednohubky  a zákusky.
V tento den se zároveň konalo Vítání občánků na obecním úřadě a některé maminky s miminky si přišly vyfotografovat svoje ratolesti  v našich muzejních kočárcích.

 30. září jsme ukončili pravidelný provoz příjemnou besedou s našimi seniory. Počasí už není nejteplejší, přesto přišlo do muzea, jako při minulých návštěvách, kolem pětadvaceti seniorů. Někteří sem chodí  pravidelně, někteří poprvé. Na zahřátí dostali štamprličku slivovice, kafíčko, chlebíčky, jablkové řezy a chodské koláče.  Rozcházeli se se  slovy - tak za dva týdny na zájezdě nashle. A také s velkou pochvalou pro nás, členky muzejního spolku, že tato setkání jim v sousedních obcích závidí a moc nám za ně děkují. Slibujeme, že nepolevíme v setkávání se s vámi.

               
Letošní Košt burčáku s moštováním ovoce se vydařil, přestože jsme měli obavy, zda vydrží počasí. Návštěvníci nezklamali a mohli hodnotit tři druhy burčáku. Děti si užily zdarma jablečného moštu, nechyběla ani písnička při dechové hudbě Boršická čtverka a  paní Vaňková předváděla drátkování. Tentokrát jsme jako občerstvení  připravili mařacký chleba s čerstvým sádlem, cibulí nebo pažitkou a voňavé škvarky. Na stolech voněly skoro ještě teplé jablkové a čokoládové "caletky" a vánočky.

2. září bylo další odpoledne pro seniory a opět se vydařilo a opět mezi nás zavítali noví spoluobčané. Na začátek října se domluvil zájezd do Muzea v Kobylí a do vinných sklepů. A hned padaly další návrhy, takže určitě se nudit nebudeme. Dnes už víme komu se líp sedí na kterém místě, kdo si dá kávu tureckou nebo "nesko", aniž bychom se dotazovaly. Ochutnalo se několik druhů dezertů, vyměnily se recepty.

Přestože začátkem srpna byla vedra přes třicet stupňů, besedování seniorů v muzeu se konalo. Je pro nás potěšením, že do muzea si senioři  přijdou popovídat a mají už nepsaný zasedací pořádek. Pokaždé přivítáme někoho nového, přicházejí také pánové. Ke kafíčku jim členky muzejního spolku připravily cuketovou buchtu s ostružinami, žezy z jablíček a caletky s rozinkami v rumu.K 80. výročí TJ SOKOL Huštěnovice kronikářka připravila v prostorách muzea výstavu fotografií od jeho založení v roce 1932. Zároveň byla instalovaná výstava fotodokumentace obce a dalších archiválií. Výstava potrvá do konce září.


Za pěkného slunečného počasí se sešli v kulutrním domě 23. června 2012 rodáci  a jubilanti, kde je přivítal starosta obce Aleš Richtr. Byly pozvány ročníky 1927, 1932, 1937, 1942, 1947 a 1952. Po přivítání a  občerstvení se všichni společně vydali na prohlídku obecního úřadu, knihovny, kostela sv. Anny, základní a mateřské školy a našeho muzea, kde už vyhrávala  Boršická čtyřka k poslechu a nakonec i k tanci. Vystoupily rovněž děti z mateřské a základní školy. A tady už se besedovalo, zpívalo a hodovalo. Všem se setkání ohromně líbilo. Odpoledne bylo už pro všechny občany, takže vzpomínání nebralo konce. A kdo chtěl, mohl si projet vesnici koňským povozem a také toho využili. Bylo nám potěšením, že jsme našim rodákům a spoluobčanům připravili pěkné setkání. V příštím roce budou zvány ročníky narození s 3 nebo 8 na konci. Nebylo ovšem v našich silách pozvat úplně všechny. Protože dnešní zákony nedovolují sdělovat osobní údaje, natož adresy osob. Takže bylo jen na spolužácích a známých, za což jim velice děkujeme. A těm, které jsme nemohli pozvat, se omlouváme.

  V neděli 10. června se sešli senioři v muzeu letos podruhé. Členky muzejního spolku připravily výstavu kartičkových kalendáříků místní sběratelky Marie Březinové. Sběratelkou se stala před osmi lety a za tu dobu jich nasbírala 25 tisíc. Ve své sbírce si Marie Březinová cení  osobního kalendáříku  ak. malíře Antonína Sládka. Ve sbírce má dřevěné kalendáříky nebo trojrozměrně. Všichni si výstavu a také besedování pochvalovali a už se těší na další setkání.


6. května 2012 se  poprvé v letošním roce sešli naši senioři v muzeu a besedovali s PhDr. Ludmilou Tarcalovou o stravování a pokrmech našich předků a také o obřadních jídlech. Překvapila nás velká účast našich milých spoluobčanů. Členky muzejního spolku připravily na ochutnávku například metyju, zelňáky, manželstvo - fazole s kroupama, laty s povidlama, lívance, domácí chleba s husím sádlem a další výborná jídla. Pochvalou od seniorek nám bylo, že se měli jak na svatbě a těší se za měsíc znovu na besedování.

děti z mateřské školky První muzejní akcí v roce 2012 byla v neděli 1. dubna Velikonoční výstavka s předváděním voskových kraslic nebo výrobky z kukuřičného šustí, výšivky richelie a háčkování.   Děti měly možnost  nazdobit si perníčky nebo vytvořit velikonoční slepičky. Paličkování předváděla Ivanka a Anička Smětáková a jejich tatínek Petr zase pletl s klukama kantary. V muzeu se zastavil také bývalý pan farář Zdeněk Zlámal s paní doktorkou Ženčákovou. V pondělí ještě přišli žáci základní školy zdobit perníčky, potom je vystřídala mateřská školka.vuanoce.jpg Muzejní spolek Huštěnovice jako dárek a přání k Vánocům všem spoluobčanům, hlavně dětem, připravil na zlatou neděli vánoční jarmark s betlémem a živými zvířátky. Děti z mateřské školky a žáci základní školy potěšili koledováním. Dětský folklorní soubor Marenka z Huštěnovic, společně s tanečníky souboru Cifra, zakončil vystoupení pásmem Ave Maria. Při svařáku a punči do pozdního odpoledne jsme všichni pobesedovali a v muzeu pokračovala  výstava betlémů. Byl to první vánoční jarmark v Huštěnovicích, letos se sedmi prodejními stánky.  Velká účast  nás, členy muzejního spolku, velmi příjemně překvapila.

betlunm.jpg V neděli 4. prosince muzeum provonělo vánočním cukrovím a návštěvníci viděli 53 větších či menších betlémů. Nejstarší, více jak stoletý betlém,  zapůjčila rodina Hastíkova z Huštěnovic, přes sedmdesát let má vyřezávaný betlém rodiny Rašticové z Buchlovic, sádrový figurkový betlém má přes padesát let. Je možné vidět betlémy z kukuřičného šustí, paličkované, papírové, keramické, jeden dokonce hraje, některý má osvětlení. 
Paní Marie Bilíková ze sousedních Babic předváděla výrobu figurek z kukuřičného šustí, huštěnovjanka paní Irena Kroutilová vyráběla ze sušených křížal vánoční ozdoby. Z Uherského Hradiště přijela paní Sasínová předvést 300 let starou techniku tkaní rukavic. Anička Smětáková paličkovala a její sestřička Ivanka drátkovala ozdůbky. Adventní výstava  v našem muzeu se vydařila a bude pokračovat až do 18. prosince.

dztchodci-2-1.jpg Setkání našich seniorů v muzeu bylo jak jinak než  pohodové. Vzpomínalo se nad "Pamětní knihou" obce, která začíná historií kolem roku 1900.  Začal ji psát P. Jakub Hudeček. "Nástin dějin obce huštěnovské" sepsaná františkánem Jindřichem Erazimem Vitáskem z roku  1878 se nestihla probrat. Uskutečnila se dvě velmi pohodová nedělní setkání našich starších spoluobčanů v muzeu. Při kávičce, nad fotografiemi z dřívější doby, si zavzpomínali na mladá léta. Odpoledne uběhlo jako voda a všichni se těší na další společné setkání.

duslniteky-1.jpgStředeční odpoledne v měsíci září patřily v muzeu dětem. Společně s paní Janou Viceníkovou z Uherského Hradiště děvčata a chlapci například malovali na kamínky přímo z moře, vyráběli želvičky z mušliček nebo  dozičky  na pastelky.
burteuak.jpg První akce muzejního spolku - Košt burčáku -  se velice vydařila. Všechny překvapila hojná účast občanů. Bylo připraveno 100 litrů výborného burčáku a dětem se rozdalo téměř 50 litrů jablečného moštu.  Nezůstala ani kapička. K tomu grilovaná klobása a lidové písničky harmonikáře.

 

otevzlenus-muzea.jpg Slavnostní otevření Muzea Huštěnovice se uskutečnilo za krásného slunečného počasí, za velké účasti občanů a  starostů ze sousedních obcí.  Po přivítání přítomných  starostou obce Alešem Richtrem, nešetřila slovy chvály  PhDr. Ludmila Tarcalová ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti: "Muzejnímu spolku se podařilo sehnat exponáty všeho druhu. Z interiérů, oděvů, zemědělských a řemeslnických nástrojů. Ačkoliv členové spolku nejsou etnografové, nainstalovali expozici bez jakýchkoliv odborných chyb. S úžasným citem a smyslem pro krásu ducha doby minulé."
https://www.bestclock.cn/jaegerlecoultre-c-94/

Pro občany

Kontakt

Obec Huštěnovice
Huštěnovice 92
687 03 Babice
Telefon: 572 585 135
Fax: 572 585 136
E-mail: hustenovice@hustenovice.cz
Více

Rezervace Huštěnovice Víceúčelové hřiště Huštěnovice

Nadcházející akce

Kalendář akcí

Počasí

Počasí online

Facebook