Mužský kroj
Základní část dnešního mužského kroje je košile – dudovica. Košile má široké, naškrobené rukávce. Výrazným znakem je také vyšívání. Límec – obojek, nárameníky a přednice – fajka. Vyšívání je žlutěoranžového základu s černým vzorem a objevuje se stejná výřezová technika jako u kroje ženského. Pod vyšíváním na prsou je červenou bavlnkou výšivka stylizovaného rostlinného motivu, často s monogramem.
Kordulka je ze sukna barvy tmavě modré až černé, zdobené černým šňůrováním na přednicích, obojku, kapsách a na zádech třemi tulipány. Kordulka je zdobená množstvím malých, kulatých měděných nebo mosazných knoflíčků.
Nohavice jsou ze stejného sukna jako kordulka, na stehnech, okolo puntu a na zadním díle zdobené černým šňůrováním. Nohavice jsou přiléhavé a zastrkují se do vysokých botů. Puntem se protahuje bíle nebo červeně vyšívaný kapesník a dlouhý úzký řemen, vybíjený mosaznými kroužky, který se dvakrát ovinuje okolo pasu a upevňuje se barevnou tkaničkou.
Vysoké černé boty se nazývají holénky. Na hlavě nosí beranice astrigánky. Při hodech má každý na pravé straně beranice voničku z umělých květin, rozmarýnu, kosárky a přišitou slováckou stuhou.
Stárci mají beranici lemovanou kolem dokola větvičkou rozmarýnu s bílými kvítky a na levé straně kordulky připnutou větvičku rozmarýnu s bílými kvítky a bílou mašličkou. Toto zdobení je označení stárka asi jen v Huštěnovicích.
Na hody chodí v kroji i starší muži – ženáči. Oblékají si lajbl ze smetanově zbarveného sukna, na okrajích lemovaným červenou harasovou šňůrkou a na klopách a manžetách vyzdobený červeným suknem. K lajblu nosí soukenné nohavice s řemenem, bez kapesníčku, vysoké boty a beranici s voničkou bez kosárků. Pod lajbl se obléká košile – vyšívanice, zdobená na náprsence červeným vyšíváním. Pokud je zdobená pouze sámky, nazývá se sámkovice. Vyšívanice a sámkovice se nosí k bílým kalhotám – třaslavicím, k nimž se nosí zástěra s ručně vyšívanými růžemi a slimáky nebo z modrotisku. Zástěra je do pasu zřasena do límce a všita na trháčky. Třaslavice nosí i malí chlapci, k nim bílou košili a kordulku.
Tradiční jevy v životě lidu obce Huštěnovic, Gabriela Černíková, seminární práce z dějepisu, Gymnázim Uh. Hradiště – 1995
Slovácké kateřinské hody v Huštěnovicích, kronikářská práce, Alena Bazalová – 2003