Mužský kroj

           Základní část dnešního mužského kroje   je košile – dudovica. Košile má široké, naškrobené rukávce. Výrazným znakem je také vyšívání. Límec – obojek, nárameníky a přednice – fajka. Vyšívání je žlutěoranžového základu s černým vzorem a objevuje se stejná výřezová technika jako u kroje ženského. Pod vyšíváním na prsou je červenou bavlnkou výšivka stylizovaného rostlinného motivu, často s monogramem.

            Kordulka je ze sukna barvy tmavě modré až černé, zdobené černým šňůrováním na přednicích, obojku, kapsách a na zádech třemi tulipány. Kordulka je zdobená množstvím malých, kulatých měděných nebo mosazných knoflíčků.

          Nohavice jsou ze stejného sukna jako kordulka, na stehnech, okolo puntu a na zadním díle zdobené černým šňůrováním. Nohavice jsou přiléhavé a zastrkují se do vysokých botů. Puntem se protahuje bíle nebo červeně vyšívaný kapesník a dlouhý úzký řemen, vybíjený mosaznými kroužky, který se dvakrát ovinuje okolo pasu a upevňuje se barevnou tkaničkou.

            Vysoké černé boty se nazývají holénky. Na hlavě nosí beranice astrigánky. Při hodech má každý na pravé straně beranice voničku z umělých květin, rozmarýnu, kosárky a přišitou slováckou stuhou.

            Stárci mají beranici lemovanou kolem dokola větvičkou rozmarýnu s bílými kvítky a na levé straně kordulky připnutou větvičku rozmarýnu s bílými kvítky a bílou mašličkou.  Toto zdobení je  označení stárka asi jen v Huštěnovicích.

            Na hody chodí v kroji i starší muži – ženáči. Oblékají si lajbl ze smetanově zbarveného sukna, na okrajích lemovaným červenou harasovou šňůrkou a na klopách a manžetách vyzdobený červeným suknem. K  lajblu nosí soukenné nohavice s řemenem, bez kapesníčku, vysoké boty a beranici s voničkou bez kosárků.  Pod lajbl se obléká košile – vyšívanice, zdobená na náprsence červeným vyšíváním.  Pokud je  zdobená pouze sámky, nazývá se sámkovice.  Vyšívanice  a sámkovice se nosí k bílým  kalhotám – třaslavicím, k nimž se nosí zástěra s  ručně vyšívanými růžemi a slimáky  nebo z modrotisku. Zástěra je do pasu zřasena do límce a všita na trháčky. Třaslavice nosí i malí chlapci, k nim  bílou košili a kordulku.

Tradiční  jevy v životě lidu obce Huštěnovic, Gabriela Černíková, seminární práce z dějepisu, Gymnázim Uh. Hradiště – 1995
Slovácké kateřinské hody v Huštěnovicích, kronikářská práce, Alena Bazalová – 2003